ABC Taiwan Electronics Corp. DP20161R0MSB
Part No.:
DP20161R0MSB
Manufacturer:
ABC Taiwan Electronics Corp.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
DP20161R0MSB.pdf
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR , 20
Shipping
DP20161R0MSB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ABC Taiwan Electronics Corp.
Series:
DP2016-S
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)