Semtech Corporation DP1203C9153LF
Part No.:
DP1203C9153LF
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
DP1203C9153LF.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZSMD
Shipping
DP1203C9153LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
Frequency:
915MHz
Data Rate:
152.3kbps
Power - Output:
11dBm
Sensitivity:
-111dBm
Serial Interfaces:
SPI
Antenna Type:
Antenna Not Included
Utilized IC / Part:
XE1203
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.4V ~ 3.6V
Current - Receiving:
14mA
Current - Transmitting:
33mA ~ 62mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C