Diodes Incorporated DMTH6005LK3Q-13
Part No.:
DMTH6005LK3Q-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DMTH6005LK3Q-13.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-2
Shipping
DMTH6005LK3Q-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.6mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
47.1 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2962 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.1W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)