Diodes Incorporated DMTH6004LPSQ-13
Part No.:
DMTH6004LPSQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DMTH6004LPSQ-13.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 100A PWRDI5060-8
Shipping
DMTH6004LPSQ-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
47.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4515 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.6W (Ta), 138W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)