Diodes Incorporated DMT10H015LSS-13
Part No.:
DMT10H015LSS-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DMT10H015LSS-13.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 8.3A 8SO
Shipping
DMT10H015LSS-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
33.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1871 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.2W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)