Murata Power Solutions Inc. DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C
Part No.:
DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
Meters
Package:
Datasheet:
DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C.pdf
Description:
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT
Shipping
DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
DMS-40PC-4/20S
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Process Meter
Measuring Type:
Process
Measuring Range:
4 ~ 20mA
Display Type:
LED - Green Characters
Number of Characters Per Row:
4.5
Display Characters - Height:
0.520" (13.20mm)
Output Type:
Voltage - Supply:
24VDC
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 53.80mm x 22.30mm