Murata Power Solutions Inc. DMS-20LCD-4/20S-C
Part No.:
DMS-20LCD-4/20S-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
Meters
Package:
Datasheet:
DMS-20LCD-4/20S-C.pdf
Description:
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT
Shipping
DMS-20LCD-4/20S-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
DMS-20LCD-4/20S
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Process Meter
Measuring Type:
Process
Measuring Range:
4 ~ 20mA
Display Type:
LCD - Black Characters
Number of Characters Per Row:
3.5
Display Characters - Height:
0.370" (9.40mm)
Output Type:
Voltage - Supply:
Loop Power
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 33.93mm x 21.29mm