Murata Power Solutions Inc. DMS-20LCD-2-9-C
Part No.:
DMS-20LCD-2-9-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
Meters
Package:
Datasheet:
DMS-20LCD-2-9-C.pdf
Description:
VOLTMETER 20VDC LCD PANEL MOUNT
Shipping
DMS-20LCD-2-9-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
DMS-20LCD
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Voltmeter
Measuring Type:
Voltage
Measuring Range:
±20VDC
Display Type:
LCD - Black Characters
Number of Characters Per Row:
3.5
Display Characters - Height:
0.370" (9.40mm)
Output Type:
Voltage - Supply:
9VDC
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 33.93mm x 21.29mm