Diodes Incorporated DMP3008SFGQ-7
Part No.:
DMP3008SFGQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DMP3008SFGQ-7.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 8.6A PWRDI3333-8
Shipping
DMP3008SFGQ-7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
17mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
47 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2230 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
900mW (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)