Diodes Incorporated DMP2200UFCL-7
Part No.:
DMP2200UFCL-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
DMP2200UFCL-7.pdf
Description:
MOSFET 2P-CH 20V 1.7A 6UDFN
Shipping
DMP2200UFCL-7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 P-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
200mOhm @ 2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2.2nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
184pF @ 10V
Power - Max:
660mW
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)