Diodes Incorporated DMN2990UDJQ-7
Part No.:
DMN2990UDJQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SOT-963
Datasheet:
DMN2990UDJQ-7.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 0.45A SOT963
Shipping
DMN2990UDJQ-7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-963
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
450mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
990mOhm @ 100mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
0.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
27.6pF @ 16V
Power - Max:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)