Diodes Incorporated DMG4413LSS-13
Part No.:
DMG4413LSS-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DMG4413LSS-13.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 10.5A 8SOP
Shipping
DMG4413LSS-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.5mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
46 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4965 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.7W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)