Panasonic Electronic Components DMC261000R
Part No.:
DMC261000R
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
DMC261000R.pdf
Description:
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5
Shipping
DMC261000R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Transistor Type:
2 NPN - Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Resistor - Base (R1):
47kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
160 @ 5mA, 10V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA
Frequency - Transition:
Power - Max:
300mW