Diodes Incorporated DMC1017UPD-13
Part No.:
DMC1017UPD-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DMC1017UPD-13.pdf
Description:
MOSFET N/P-CH 12V 13A PWRDI50
Shipping
DMC1017UPD-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
N and P-Channel Complementary
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
12V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Ta), 9.4A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
17mOhm @ 11.8A, 4.5V, 32mOhm @ 8.9A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18.6nC @ 4.5V, 23.7nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1787pF @ 6V, 2100pF @ 6V
Power - Max:
2.3W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)