IXYS DMA150E1600NA
Part No.:
DMA150E1600NA
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single Diodes
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DMA150E1600NA.pdf
Description:
DIODE GP 1.6KV 150A SOT227B
Shipping
DMA150E1600NA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 150 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1600 V
Capacitance @ Vr, F:
60pF @ 400V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227B
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C