Essentra Components DLSP-1-16M-01
Part No.:
DLSP-1-16M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
DLSP-1-16M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 16MM
Shipping
DLSP-1-16M-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, DLSP-1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
1.024" (26.00mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)