Essentra Components DLCBSHD-35M-19
Part No.:
DLCBSHD-35M-19
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
DLCBSHD-35M-19.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 35MM
Shipping
DLCBSHD-35M-19 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, DLCBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
1.378" (35.00mm)
Length - Overall:
2.071" (52.60mm)
Support Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Support Panel Thickness:
0.031" ~ 0.087" (0.79mm ~ 2.20mm)
Mounting Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Mounting Panel Thickness: