Bel Power Solutions DK1501-7R
Part No.:
DK1501-7R
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DK1501-7R.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 150W
Shipping
DK1501-7R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher K (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
44V
Voltage - Input (Max):
220V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
150W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
85%
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.73" L x 4.37" W x 3.15" H (171.0mm x 111.0mm x 80.0mm)