Diotec Semiconductor DIW040F135
Part No.:
DIW040F135
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DIW040F135.pdf
Description:
IGBT, FAST, 1350V, 40A, TO-247
Shipping
DIW040F135 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1350 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 40A
Power - Max:
510 W
Switching Energy:
3mJ (on), 1.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
21ns/95ns
Test Condition:
600V, 30A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)