Techflex DFN0.71BK50
Part No.:
DFN0.71BK50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
DFN0.71BK50.pdf
Description:
SLEEVING 0.71" ID POLY 50' BLACK
Shipping
DFN0.71BK50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Dura Flex™
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
0.710" (18.03mm)
Diameter - Outside:
0.800" (20.32mm)
Material:
Polyamide (PA), Nylon
Color:
Black
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.045" (1.14mm)
Operating Temperature:
-45°C ~ 120°C