Murata Electronics DFE201610E-2R2M=P2
Part No.:
DFE201610E-2R2M=P2
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
DFE201610E-2R2M=P2.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.7A 140MOHM SMD
Shipping
DFE201610E-2R2M=P2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DFE201610E
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)