SanRex Corporation DFA150CB80
Part No.:
DFA150CB80
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DFA150CB80.pdf
Description:
DIODE MODULE 800V 150A
Shipping
DFA150CB80 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Active
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 6 Diodes
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
150 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
70 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1460A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)