Hirose Electric Co Ltd DF7-2S-3.96C
Part No.:
DF7-2S-3.96C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
DF7-2S-3.96C.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 2POS 3.96MM
Shipping
DF7-2S-3.96C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
2
Pitch:
0.156" (3.96mm)