Hirose Electric Co Ltd DF6-2P-3.96C
Part No.:
DF6-2P-3.96C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
DF6-2P-3.96C.pdf
Description:
CONN BOARD-IN HSG 2POS 3.96MM
Shipping
DF6-2P-3.96C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Board-In
Contact Type:
Male Pin
Number of Positions:
2
Pitch:
0.156" (3.96mm)