Hirose Electric Co Ltd DF52-20S-0.8H(21)
Part No.:
DF52-20S-0.8H(21)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
DF52-20S-0.8H(21).pdf
Description:
CONN SOCKET 20P 0.031 TIN SMD RA
Shipping
DF52-20S-0.8H(21) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF52
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket
Contact Type:
Non-Gendered
Style:
Board to Cable/Wire
Number of Positions:
20
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.031" (0.80mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Detent Lock
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.069" (1.75mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Glow Wire Compliant, Solder Retention
Current Rating (Amps):
1.5A