Hirose Electric Co Ltd DF36A-15S-0.4V(51)
Part No.:
DF36A-15S-0.4V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
DF36A-15S-0.4V(51).pdf
Description:
CONN RCPT 15POS 0.016 GOLD SMD
Shipping
DF36A-15S-0.4V(51) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF36
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Center Strip Contact
Style:
Board to Cable/Wire
Number of Positions:
15
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
12.0µin (0.30µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C