Hirose Electric Co Ltd DF3-10S-2R26(01)
Part No.:
DF3-10S-2R26(01)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Free Hanging, Panel Mount
Package:
Datasheet:
DF3-10S-2R26(01).pdf
Description:
CONN RCPT 10POS IDC 26AWG GOLD
Shipping
DF3-10S-2R26(01) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
10
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:
Cable Termination:
IDC
Wire Type:
Discrete
Wire Gauge:
26 AWG