Hirose Electric Co Ltd DF22AR-2EP-7.92C
Part No.:
DF22AR-2EP-7.92C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
DF22AR-2EP-7.92C.pdf
Description:
CONN PLUG HSG 2POS 7.92MM
Shipping
DF22AR-2EP-7.92C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
EnerBee™ DF22
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Plug
Contact Type:
Male Pin
Number of Positions:
2
Pitch:
0.312" (7.92mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Latch Holder
Color:
Black
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C