Hirose Electric Co Ltd DF1B-5S-2.5R
Part No.:
DF1B-5S-2.5R
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
DF1B-5S-2.5R.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 5POS 2.50MM
Shipping
DF1B-5S-2.5R Specifications
Series:
DF1B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
5
Pitch:
0.098" (2.50mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp, IDC
Fastening Type:
Color:
White
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C