SanRex Corporation DF150AB160
Part No.:
DF150AB160
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
Module
Datasheet:
DF150AB160.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 150A
Shipping
DF150AB160 Specifications
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
150 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 mA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)