Comchip Technology DF15005ST-G
Part No.:
DF15005ST-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
DF15005ST-G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DFS
Shipping
DF15005ST-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)