Hirose Electric Co Ltd DF14-20S-1.25C
Part No.:
DF14-20S-1.25C
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
DF14-20S-1.25C.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 20POS 1.25MM
Shipping
DF14-20S-1.25C Specifications
Series:
DF14
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Number of Positions:
20
Pitch:
0.049" (1.25mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Color:
Beige
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C