Hirose Electric Co Ltd DF13-40DS-1.25DSA(55)
Part No.:
DF13-40DS-1.25DSA(55)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
DF13-40DS-1.25DSA(55).pdf
Description:
CONN RCPT 40POS 0.049 GOLD PCB
Shipping
DF13-40DS-1.25DSA(55) Specifications
Series:
DF13
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
40
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.049" (1.25mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
8.00µin (0.203µm)
Insulation Color:
Beige
Insulation Height:
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post:
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
6.8mm
Ingress Protection:
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
1A