Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-12DS-2V(22)
Part No.:
DF11CZ-12DS-2V(22)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
DF11CZ-12DS-2V(22).pdf
Description:
CONN RCPT 12POS 0.079 TIN SMD
Shipping
DF11CZ-12DS-2V(22) Specifications
Series:
DF11
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
12
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
39.4µin (1.00µm)
Insulation Color:
Beige
Insulation Height:
0.234" (5.95mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
7.55mm, 8.2mm
Ingress Protection:
Features:
Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps):
2A