Hirose Electric Co Ltd DF11-26DS-2DSA(05)
Part No.:
DF11-26DS-2DSA(05)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
DF11-26DS-2DSA(05).pdf
Description:
CONN RCPT 26POS 0.079 TIN PCB
Shipping
DF11-26DS-2DSA(05) Specifications
Series:
DF11
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
26
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Press-Fit, Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
78.7µin (2.00µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.244" (6.20mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
7.8mm, 8.45mm
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
2A