Hirose Electric Co Ltd DF11-12DS-2DSA(06)
Part No.:
DF11-12DS-2DSA(06)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
DF11-12DS-2DSA(06).pdf
Description:
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
DF11-12DS-2DSA(06) Specifications
Series:
DF11
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
12
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Press-Fit, Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
8.00µin (0.203µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.244" (6.20mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
7.8mm, 8.45mm
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
2A