Hirose Electric Co Ltd DF11-10DS-2C(20)
Part No.:
DF11-10DS-2C(20)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
DF11-10DS-2C(20).pdf
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Shipping
DF11-10DS-2C(20) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF11
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
10
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Color:
Black
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C