ITT Cannon, LLC DDMMN36C4PN
Part No.:
DDMMN36C4PN
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DDMMN36C4PN.pdf
Description:
CONN D-SUB PLG 36POS PNL MT SLDR
Shipping
DDMMN36C4PN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
24308-Style, Combo D®, D*MM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
36 (32 + 4 Coax)
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type:
Coax and Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 7.5A