Amphenol ICC (FCI) DDM50P500C
Part No.:
DDM50P500C
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DDM50P500C.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Shipping
DDM50P500C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DM HE501
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Yellow Cadmium Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A per Contact
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)