Infineon Technologies DD98N22KHPSA2
Part No.:
DD98N22KHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DD98N22KHPSA2.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 2200V 98A MODULE
Shipping
DD98N22KHPSA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
DD98N
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
98A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.53 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 mA @ 2200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C