Infineon Technologies DD600N18KHPSA2
Part No.:
DD600N18KHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DD600N18KHPSA2.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1800V 600A MOD
Shipping
DD600N18KHPSA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.32 V @ 1800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 mA @ 1800 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C