Infineon Technologies DD600N16KXPSA1
Part No.:
DD600N16KXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DD600N16KXPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V BGPB60E2A1
Shipping
DD600N16KXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.32 V @ 1.8 kA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
150°C