Infineon Technologies DD540N22KXPSA1
Part No.:
DD540N22KXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DD540N22KXPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 2200V BGPB60E2A1
Shipping
DD540N22KXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
540A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.48 V @ 1.7 kA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 mA @ 2200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C