Amphenol ICC (FCI) DD50S565MTLF
Part No.:
DD50S565MTLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DD50S565MTLF.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Shipping
DD50S565MTLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)