Infineon Technologies DD250S65K3C1NPSA1
Part No.:
DD250S65K3C1NPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DD250S65K3C1NPSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 6500V 250A AIHV1306
Shipping
DD250S65K3C1NPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
6500 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
250A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.5 V @ 250 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 125°C