Positronic DD15M4R2N00/AA
Part No.:
DD15M4R2N00/AA
Manufacturer:
Positronic
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DD15M4R2N00/AA.pdf
Description:
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Shipping
DD15M4R2N00/AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Positronic
Series:
DD
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, High Density
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E) High Density
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.450" (11.43mm)