Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLR200NB48
Part No.:
DCNLR200NB48
Datasheet:
DCNLR200NB48.pdf
Description:
CVP RELAY
Shipping
DCNLR200NB48 Specifications
Series:
DCNLR
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
200 A
Switching Voltage:
60VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
36 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC