Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLM200NB24
Part No.:
DCNLM200NB24
Manufacturer:
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DCNLM200NB24.pdf
Description:
CVP RELAY
Shipping
DCNLM200NB24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DCNLM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
200 A
Switching Voltage:
60VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2 VDC