Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLJ250PD12
Part No.:
DCNLJ250PD12
Datasheet:
DCNLJ250PD12.pdf
Shipping
DCNLJ250PD12 Specifications
Series:
DCNLJ
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
250 A
Switching Voltage:
110VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads with Connector
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC