Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLJ125NB60
Part No.:
DCNLJ125NB60
Datasheet:
DCNLJ125NB60.pdf
Shipping
DCNLJ125NB60 Specifications
Series:
DCNLJ
Coil Voltage:
60VDC
Contact Rating (Current):
125 A
Switching Voltage:
60VDC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
42 VDC
Must Release Voltage:
6 VDC